SİVAS’TA MEKRUH BİNALAR YIKILIYOR

SİVAS’TA MEKRUH BİNALAR YIKILIYOR

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelge doğrultusunda, halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binalar ve enkazlarının, başta uyuşturucu olmak üzere, zararlı maddelerin kullanımı, gizlenmesi ve kaçakçılığının yapılması gibi amaçlarla kullanıldığının tespit edilmesi üzerine harekete geçildi.

Valimiz Salih Ayhan ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, ilimizde tespit edilen metruk binaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Valimiz Ayhan, İstanbul Kartal’da geçtiğimiz hafta 8 katlı bir binanın çöktüğünü ve 21 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

İstanbul’da yaşanan olayın ihmal ve dikkatsizliğin bir ürünü olduğunu belirten Valimiz Ayhan, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olay bize ders oldu. Bu konuyla ilgili alınması gereken tedbirleri biz daha önce almıştık. Bugün de bunu değerlendirmek ve yerinde tespit etmek için belediye başkanımızla birlikte metruk yerleri geziyoruz.” dedi.

Güvenlik tehlikesi oluşturan, zararlı alışkanlıkların, kaçakçıların merkezi olan, çevre kirliliği oluşturan ve kent estetiğini bozan yapılarla ilgili İçişleri Bakanlığının talimatı olduğunu hatırlatan Ayhan, “Bu konuda ilimiz genelinde 419 binanın tespiti yapıldı ve ilk etapta 11’i yıkıldı. İlimizin estetiğini korumak ve çevre kirliliğini bitirmek adına bu çalışmalar gerekliydi. Her şey insan ve insan sağlığı için, gerekli hassasiyeti göstermek gerekli. Bu anlamda irade ortaya koyan ve çalışmalarda gayret gösteren, emek veren tüm idarecilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise ilimiz merkezde son 3 yıl içerisinde 700 adet mekruh binanın yıkıldığını ifade ederek, yıkılması gereken 50 adet bina daha bulunduğunu söyledi.

Kale bölgesinde çok sayıda binanın yıkılarak, bölgenin yeniden dizayn edileceğini belirten Başkan Aydın, Kaleardı Mahallesinde Sivas’ın geçmişini yansıtan bir alan oluşturacaklarını söyledi.

5 ay içerisinde diğer metruk binaları da temizleyeceklerini kaydeden Aydın, “Vatandaşlarımızın can güvenliği çok önemli. Görüntü kirliliği oluşturan ve bir takım suçların merkezi olan yerler tamamen ortadan kalkacak. Süreci takip edeceğiz, bu konuda iradesini ortaya koyan sayın valimize de ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah atılan bu adım örnek bir çalışma olur.” ifadesini kullandı.

İncelemelerde Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut ile diğer ilgililer de yer aldı.

Kategori: HABERLER

Yorum Yapın