SAĞLIKLI VE BAŞARILI NESİLLER İÇİN

SAĞLIKLI VE BAŞARILI NESİLLER İÇİN

Merkezde ve ilçelerimizde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim öğretim gören çocuklarımızın en az bir spor dalı ile tanışmalarını sağlayacak olan “SPOR SİVAS” projesinin basın bilgilendirme toplantısı yapıldı. Sivas Valiliği Ahmet Muammer Bey Salonu’nda yapılan toplantıya Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ile ilgili kurum müdürleri ve personeller katıldı.

Çocuklarımızın hayatlarında sporu bir hayat felsefesi, yaşamın bir parçası haline getirmek ve ders başarılarına katkı sağlamak üzere hazırlanan projenin tanıtımını yapan Valimiz Salih Ayhan; Sivas’ta 118 bin öğrenciyi sporla buluşturmak istediklerini ifade etti. Valimiz Ayhan, Valiliğimiz himayelerinde Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünün yürüteceği, bazı kurumlarımızın da işbirliği ile katkı sağlayacağı “SPOR SİVAS” projesinin seçilen sporcu adayı çocuklarımız, antrenörlerimiz ve beden eğitimi öğretmenlerimizin de yer aldığı sunum programının 20 Şubat tarihinde yapılacağını söyledi.

Proje kapsamında il genelindeki tüm öğrencileri tek bir havuz içerisinde toplayacaklarını, beden eğitim öğretmenleri ile antrenörlerin de katkılarıyla herkesi spora sevk edeceklerini anlatan Valimiz Ayhan, ”Projemiz eğitim-öğretim dönemi boyunca devam edecek. Kurumlarımızın güçlü yapıları var, üst düzey salonlarımız ve spor materyallerimiz var ancak fiziken gerçekleştirdiğimiz bu değişimi insanın içerisine sokamadık, fiziki alt yapıdaki başarımızı sporcu yetiştirmede gösteremedik. Biz de sahada projeyi birebir takip ederek, il merkezi ve ilçelerde öz güveni yüksek, spor ahlakı olan gençlerimizle stadyumlarımızı, spor salonlarımızı ve havuzlarımızı öğrencilerimizle doldurarak, onların sesleriyle şenlendirmek istiyoruz.” dedi.

“Milletin Değerlerini Özümsemiş Gençler Yetiştirmek İstiyoruz”
Projenin hayırlı olması temennisinde bulunan Ayhan, ”Başlatacağımız bu anlamlı proje inanıyorum ki Türkiye’ye örnek olacak, yaygınlaşacak. Bu konuda da Gençlik Spor Bakanlığı bir çalışma yürütüyor. Bir ay öncesinde paydaş kurumlarımız yoğun bir çalışma göstererek, projede neler yapılacağı konusunda altyapıyı hazırladılar. Bizler ruhen ve bedenen sağlıklı, ülkesini ile milletinin değerlerine özümsemiş gençler yetiştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Okulları sadece akademik bilgiye dayalı anlayıştan uzak tutmak istediklerine dikkati çeken Valimiz Ayhan, ”Eğitimi sınıflara hapsetmeyeceğiz, düşünmeye vakit bulacağız, öğrencilerimizin vücutlarını daha iyi kullanmalarını ve sağlıklı olabilmelerini sağlayacağız. Böylece iyi bir nesil yetiştirme imkânı bulacağız. Bu güzel projeyi hazırlayan ve katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.
Valimiz Salih Ayhan, proje içerisinde yer alan spor branşlarına da değinerek, futbol, masa tenisi, voleybol, basketbol, atletizm, satranç, güreş, halkoyunları, okçuluk, yüzme ve oryantiring gibi 15 adet branşta öğrencilerin spora akredite edileceğini belirtti.

“4 Eylül Kapalı Spor Salonu’nun Standardı Yükselecek”
4 Eylül Kapalı Spor Salonu’nun yeriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Valimiz Ayhan, ”TOKİ Başkanlığımız ile bir görüşme gerçekleştirdik. İlimizdeki salon yıkılmayacak. Sportif faaliyetlerde kullanılmasına devam edilecek. Sporcularımızın arzu ve istekleri doğrultusunda burayı iyileştirerek, standardını yükselteceğiz.” diye konuştu.
Belediye Başkanı Sami Aydın ise belediye olarak projeye katkı sunmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, ”Gençlerin spora yönelmeleri hem yeteneklerini geliştirecek, hem de başarılarını ortaya çıkacaktır. Hedefimiz projeyi amacına ulaştırmaktır. En güzel yatırım çocuklarımıza yapılan yatırım.” dedi.
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız da, spor ve kültürel alanda yapılacak faaliyetlerde Cumhuriyet Üniversitesi olarak tüm tesisleri öğrencilerin hizmetine sunacaklarını kaydetti

Kategori: HABERLER

Yorum Yapın