CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 2018-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ 2018-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞI YAPILDI
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 2018-2019 akademik yılı açılış töreni yapıldı.
CÜ Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Daha sonra katılımcılara üniversitenin tanıtım filmi izletildi. Törende konuşan CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, köklü bir geçmişe sahip olan ve 44’üncü yılını yaşayan üniversitenin 58 bin öğrencisi ve bin 800 akademisyeniyle eğitime ve araştırmaya hizmet verdiğini söyledi.
Göreve geldiklerinde eğitim ve araştırma noktasında yapılması gereken birçok şeyi yaptıklarını kaydeden Yıldız, “Özellikle daha güvenilir bir üniversite olması yolunda, üniversite yerleşkesinin güzelleştirilmesi hocalarımızın, öğrencilerimizin rahatlıkla gezebilecekleri, dinlenebilecekleri alanlar oluşturma noktasında belli bir yere geldik. Üniversitemizin en büyük probleminin kurumsallık olduğunu gördük. Kurumsallık yolunda çok önemli adımlar attık. Aldığımız programlarla yaptığımız çalışmalarla artık Cumhuriyet Üniversitesi kurumsal olma noktasında belli bir yere geldi ama eksikliklerimiz var. Bunları da inşallah 2019 yılı içerisinde tamamlamış olacağız.” dedi.
Üniversiteye bu sene 9 bin 800’e yakın öğrencinin kayıt yaptırdığını ifade eden Rektör Yıldız, “Geçen yıl bizi korkutan bir şey vardı. Meslek yüksekokullarında öğrenci sayısı yüzde 50 düşmüştü ve meslek yüksekokulları koordinatörlüğünü kurarak yeni bölümler yeni programlar açtık. Yeni açtığımız programlar yüzde yüz doldu. Ama bu yıl yine Anadolu üniversitelerinde görülen ve bizde de görülen öğrenci sayısında azalma özellikle de lisans düzeyinde azalmalar yaşadık. Bizim en fazla öğrenci bulunan fakültelerinden birisi olan iktisat fakültesinde çok sayıda öğrenci kaybettik. Yıllardır mühendislik ve fen fakültesinde öğrenci kayıpları yaşıyoruz. Bunun içinde biz dekanlarımızla bir araya gelerek öğrenci sayısını arttırmaya yönelik tedbirler alıyoruz. Eğitimle ilgili eksikliğimiz yok. Ama araştırma noktasında yapmamız gereken çok şey var. Ülkemizin içinden geçtiği durumu göz önünde bulundurduğumuzda millileşme ve yerlileşme konusunda çok çaba sarf etmemiz gerekiyor ve bu çalışmaları da başlattık.” diye konuştu.
Valimiz Davut Gül ise, üniversite de yer alan kadroya güvendiklerini belirterek, “Sivas dezavantajlarını yavaş yavaş geride bıraktı. Türkiye’nin ortasında büyük bir coğrafi ağı var. Sivas ulaşılabilir bir il; havayoluyla, karayoluyla. İnşallah 2019 yılında hızlı tren ile daha da ulaşılabilir bir il olacağız.” dedi.
Gül, sağlık alanında da ilimizde önemli gelişmeler olduğunu belirterek, üniversiteye 970 yataklı yeni bir hastane yapıldığını da kaydetti.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ni tercih eden herkese Kredi ve Yurtlar Kurumu kanalı ile yurt temin edebilecek duruma geldiklerini kaydeden Gül, bunun Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne bir üstünlük sağlayacağını söyledi.

Kategori: HABERLER

Yorum Yapın