Amonyum Nitrat gübrelerin tarım alanlarında kullanılmasına izin verilmeyecek

Amonyum Nitrat gübrelerin tarım alanlarında kullanılmasına izin verilmeyecek

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında, bomba yapımında da kullanılan amonyum nitrat içerikli gübrelerin tarım alanlarında kullanılmasına izin verilmeyeceği belirtildi.
Sivas’ta tarımda kullanılacak nitratlı gübrelerin uygulanmasına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, başkanlığında il müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıya ilgili kurumların temsilcileri ve uzmanlar da katıldı. Yıldız burada yaptığı konuşmasında, bir süre önce nitratlı gübrelerin bomba yapımında kullanıldıkları için sanayi alanlarının dışında ki tarım alanlarında kullanılmalarının yasaklandığını hatırlatarak, “Tarımda kullanılan nitratlı gübrelerin el yapımı patlayıcı imalinde kullanımı ile mücadele kapsamında, bulundukları depolama alanlarında yediemine alınmak suretiyle satış ve sevkıyatı 8 Haziran 2016 tarih ve 12418 sayılı bakanlık yazısı ile durdurulmuş, ancak bu gübrelerin sanayide de kullanımı nedeniyle 29 Temmuz 2016 tarih ve 15618 sayılı olura istinaden sanayi amaçlı kullanımına izin verilmiştir.” dedi.
Ayrıca toplantıda, nitratlı gübrelerin tarımsal üretimdeki yoğun kullanım döneminin yaklaşması nedeniyle bakanlık makamından alınan 16 Ocak 2017 tarih ve 135 sayılı olur çerçevesinde, çiftçilerin bu gübrelere olan ihtiyaçlarının karşılamasının amaçlandığı belirtildi. Amonyum Nitrat gübresinin tarımsal amaçlı kullanımının tamamen yasaklandığı, yedi eminde tutulma işlemlerinin ise devam edeceği duyuruldu. Ancak tarımsal amaç dışı kullanım amacı ile satış ve sevkıyatlarda ilgili firmaların bakanlıktan izin alması halinde, bu gübrelerin kullanımlarına devam edebilecekleri ifade edildi. Yedi emine alınan Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat gübrelerinin ise kullanım ve satışlarının serbest bırakıldığı, reçeteye tabi olan Kalsiyum Amonyum Nitrat gübrelerinin ise sevk ve çiftçiye satış işlemlerinin kontrollü bir şekilde yapılacağı vurgulandı.

Kategori: HABERLER

Yorum Yapın